Miesięczne procedury księgowości dla małych przedsiębiorstw

księgowość dla małych przedsiębiorstw ma tendencję do tego, aby dużo odkładać na później. Jeśli jesteś właścicielem małej firmy, która sama prowadzi księgowość, łatwo jest ją odłożyć na później, ponieważ jest wiele innych rzeczy do zrobienia. księgowość nie wygląda na taką, która bezpośrednio przynosi pieniądze, więc łatwo jest ją odłożyć na później. Zauważyłem jednak, że właściciele nie mają problemu z wysyłaniem faktur, prawdopodobnie dlatego, że przynosi to pieniądze. Twoja księgowość powinna być narzędziem, którego używasz, aby pomóc sobie w podejmowaniu decyzji biznesowych i prowadzeniu biznesu. Oto krótka lista zadań, aby zamknąć miesiąc księgowy dla Twojego małego biznesu.

Ustal czas na prowadzenie księgowości

Jedynym sposobem, aby nadążyć za księgowością, jest zaplanowanie czasu w kalendarzu i faktyczne trzymanie się go. Zaplanuj to w czasie, który sprzyja Ci, ale nie przeszkadza w codziennej pracy.

Być może jest to pierwsza rzecz, którą można zrobić rano, później wieczorem, a nawet przed lub po normalnych godzinach pracy.

Ważne jest, aby umieścić księgowośćhttp://acega.pl/ w kalendarzu i rzeczywiście wykonać. W przypadku małych firm nie powinno to trwać dłużej niż godzinę lub dwie tygodniowo. Regularna aktualizacja ksiąg rachunkowych sprawi, że proces ten będzie mniej obciążający, niż gdybyś próbował zajmować się nim tylko raz w miesiącu lub, co gorsza, raz na kwartał.

Zgodne księgi rachunkowe

Wielokrotnie podkreślałem, że pogodzenie Państwa rachunków jest najważniejszym zadaniem całego procesu księgowego. Nauka, jak dokładnie pogodzić rachunki, ma kluczowe znaczenie dla procesu księgowego. Nie można przejść do żadnego z pozostałych etapów procesu księgowego, dopóki nie uzgodni się kont. Innym poważnym błędem, jaki widzę, jest nie uzgodnienie wszystkich rachunków, które powinno się uzgodnić. Każde konto, które ma saldo początkowe i końcowe, powinny być uzgodnione. Jeśli otrzymasz wyciąg z konta, można go uzgodnić. Możesz uzgodnić konta bankowe, karty kredytowe, kredyty i linie kredytowe.
Jako mała firma powinieneś również rozważyć codzienne godzenie pracy z życiem prywatnym. Jeśli Twój system bankowości internetowej oferuje dzienne salda końcowe, możesz ręcznie uzgodnić saldo końcowe każdego dnia. Osobiście stosuję tę metodę w odniesieniu do naszych ksiąg i niektórych naszych klientów. Jeśli mają Państwo mniejszy wolumen transakcji, staje się to bardziej wykonalne. Myślę, że daje poczucie bezpieczeństwa, pozostając w księgach, a także daje lepszą obsługę przepływów pieniężnych.

Przegląd pytań dotyczących prowadzenia ksiąg rachunkowych

Po uzgodnieniu wszystkich kont, chcesz sprawdzić poprawność księgowości. Jedną z rzeczy, której powinieneś się nauczyć, jest korzystanie z funkcji „zapytaj mojego księgowego”. Funkcja o nazwie „zapytaj mojego księgowego” powinna być wykorzystywana do wątpliwych transakcji. Używam jej do transakcji, których nie jestem pewien i o które chcę zapytać księgowego.
Używam tej funkcji również do transakcji, w przypadku których chcę zadać pytanie o doradcę podatkowego naszego klienta. Jeśli jest to duża transakcja, mogę zostawić ją w „poproś mojego księgowego” o zapoznanie się z opinią doradcy podatkowego (http://acega.pl/), tak aby można było ją prawidłowo rozliczyć na rachunku aktywów. Wniosek jest taki, że nie powinniście Państwo pozwolić, aby jakiekolwiek wątpliwe transakcje powstrzymywały Państwa przed uzgadnianiem rachunków. Wszelkie wątpliwe transakcje powinny być kierowane do „zapytaj mojego księgowego”. Następnie, w procesie przeglądu, można przejść przez rzeczy wymienione w „zapytaj mojego księgowego” i zrobić więcej analiz.
Możesz również porównać raporty, aby szukać dużych zmian. Przydatne może być prowadzenie zysku i straty za bieżący miesiąc w porównaniu z miesiącem poprzednim. Jeśli zauważysz jakieś większe zmiany, to chcesz je zbadać, aby upewnić się, że wszystko jest dokładne.

Analiza sprawozdań finansowych


Po uzgodnieniu rachunków i zweryfikowaniu działalności pod kątem dokładności, nadszedł czas, aby zweryfikować sprawozdawczość finansową. Regularne przeglądanie szeregu raportów pozwala utrzymać biznes na drodze do sukcesu. Ustal, które raporty są dla Ciebie ważne i analizuj je na bieżąco.
Po skonfigurowaniu raportu w sensownym formacie, należy użyć funkcji do „zapamiętania” raportu. Posiadanie zestawu zapamiętanych raportów na wyciągnięcie ręki pomoże Ci regularnie analizować ważne informacje finansowe. Twoja sprawozdawczość finansowa pomoże Ci zidentyfikować zarówno problemy, jak i możliwości, tak abyś mógł nadal prowadzić działalność w sposób optymalny.
Należy opracować zestaw miesięcznych procedur księgowych dla małych firm. Ważne jest, aby poświęcać trochę czasu na regularne prowadzenie ksiąg rachunkowych. Tak długo, jak będziesz przeglądać sprawozdania i raporty, powinieneś mieć świetne podstawy do prowadzenia księgowości w małych firmach.

Jaka jest u Ciebie największa przeszkoda w regularnym zamykaniu księgowości?

Podobne wpisy